خانه بررسی بررسی لپ تاپ Acer Nitro V16 RTX 5070؛ ارزش خرید بالا با یک ضعف جدی
لپ‌تاپ گیمینگ Acer Nitro V16 با گرافیک RTX 5070 بینوشا
بررسی aminkhs ۴ دقیقه پیش

بررسی لپ تاپ Acer Nitro V16 RTX 5070؛ ارزش خرید بالا با یک ضعف جدی

CPU
Core 9 270H
GPU
GeForce RTX 5070 Laptop GPU
RAM
32GB DDR5 5600MHz
صفحه نمایش
16 Inch

مزایا

  • طراحی جذاب و کیفیت قابل قبول نسبت به قیمت
  • نمایشگر IPS با نرخ 180 هرتز و پوشش 100% sRGB
  • پردازنده Core 9 و گرافیک RTX 5070 مناسب گیم و تدوین
  • رم 32 گیگابایتی قابل تعویض و پورت Thunderbolt 4

معایب

  • شارژر 135 واتی و کاهش شارژ باتری در تست‌های سنگین
  • افت عملکرد در فشار پردازشی طولانی‌مدت طبق تست بینوشا
  • وزن نسبتاً زیاد و شارژدهی نه‌چندان خوب
  • وب‌کم 720p و کارت‌خوان microSD به‌جای SD فول‌سایز

لپ‌تاپ Acer Nitro V16 با پردازنده Intel Core 9 270H و کارت گرافیک RTX 5070 یکی از گزینه‌های قابل‌توجه بازار لپ‌تاپ‌های گیمینگ است. این دستگاه با نمایشگر ۱۸۰ هرتزی، رم ۳۲ گیگابایتی و طراحی جذاب، امکانات مناسبی برای بازی، تدوین ویدیو و انجام پردازش‌های سنگین ارائه می‌دهد. بااین‌حال، بررسی تخصصی بینوشا نشان داد که یک ضعف مهم در سیستم تأمین انرژی می‌تواند تجربه استفاده طولانی‌مدت از دستگاه را تحت تأثیر قرار دهد.

ایسر طی سال‌های گذشته پیشرفت محسوسی در طراحی و توسعه لپ‌تاپ‌های سری Nitro داشته است. محصولاتی که زمانی بیشتر به‌عنوان گزینه‌های اقتصادی با محدودیت‌های متعدد شناخته می‌شدند، اکنون در بعضی بخش‌ها تجربه‌ای نزدیک به محصولات گران‌قیمت‌تر ارائه می‌دهند.

در این بررسی، مدل Acer Nitro V 16 ANV16-72-933F با شماره قطعه NH.U2FAA.003 را آزمایش کرده‌ایم؛ کانفیگی که به پردازنده Core 9 270H، گرافیک NVIDIA GeForce RTX 5070 با ۸ گیگابایت حافظه GDDR7، رم ۳۲ گیگابایتی DDR5 و حافظه SSD یک ترابایتی مجهز است.

در ادامه، کیفیت ساخت، نمایشگر، قدرت پردازشی، عملکرد نرم‌افزارهای تولید محتوا، شارژدهی باتری و ارزش خرید این دستگاه را بر اساس تجربه واقعی بینوشا بررسی می‌کنیم.

لپ‌تاپ گیمینگ Acer Nitro V16 با گرافیک RTX 5070
لپ‌تاپ گیمینگ Acer Nitro V16 با گرافیک RTX 5070

طراحی و کیفیت ساخت؛ فراتر از انتظار در این رده قیمتی

امتیاز بینوشا: ۸ از ۱۰

اولین نکته مثبت Acer Nitro V16، طراحی جذاب و ظاهر نسبتاً حرفه‌ای آن است. ایسر در نسل‌های جدید خانواده نیترو تلاش کرده فاصله ظاهری محصولات اقتصادی خود را با لپ‌تاپ‌های گیمینگ گران‌تر کاهش دهد و نتیجه این رویکرد در Nitro V16 کاملاً مشهود است.

بدنه دستگاه از پلاستیک ساخته شده، اما طراحی کلی آن حس یک لپ‌تاپ کاملاً ارزان‌قیمت را منتقل نمی‌کند. ترکیب رنگ مشکی، خطوط بدنه و ظاهر نسبتاً ساده دستگاه باعث شده با محصولی روبه‌رو باشیم که علاوه بر محیط بازی، برای استفاده روزمره و حتی محیط کار نیز ظاهر مناسبی دارد.

البته کیفیت مواد اولیه را نباید با لپ‌تاپ‌های گیمینگ پرچم‌دار مقایسه کرد. با وجود این، با درنظرگرفتن رده قیمتی دستگاه، طراحی آن یکی از نقاط قوت محسوب می‌شود.

نمای سمت راست بدنه لپ‌تاپ گیمینگ ایسر Nitro V16
نمای سمت راست بدنه لپ‌تاپ گیمینگ ایسر Nitro V16

تجربه تایپ با کیبورد و ترک‌پد

ایسر برای این مدل از یک کیبورد فول‌سایز همراه با بخش اعداد یا نام‌پد استفاده کرده است.

کیفیت کیبورد در بررسی ما رضایت‌بخش بود. کلیدها تجربه مناسبی هنگام تایپ و بازی ارائه می‌دهند و وجود نام‌پد برای کاربرانی که با اعداد، نرم‌افزارهای اداری یا پروژه‌های مهندسی سروکار دارند، ویژگی کاربردی محسوب می‌شود.

ترک‌پد نیز ابعاد نسبتاً بزرگی دارد و از نظر دقت و پاسخ‌گویی عملکرد قابل قبولی ارائه می‌دهد. هرچند نمی‌توان آن را با بهترین ترک‌پدهای موجود در لپ‌تاپ‌های رده‌بالا مقایسه کرد، اما برای استفاده روزمره و زمانی که ماوس در دسترس نیست، کاملاً مناسب است.

تنوع پورت‌ها؛ یکی از نقاط قوت Nitro V16

یکی از ویژگی‌های مثبت این لپ‌تاپ، مجموعه کامل درگاه‌های ارتباطی آن است.

نمای سمت چپ Acer Nitro V16 و درگاه‌های ارتباطی
نمای سمت چپ Acer Nitro V16 و درگاه‌های ارتباطی

در این دستگاه سه درگاه USB-A شامل دو پورت USB 3.2 Gen 2 و یک پورت USB 3.2 Gen 1 وجود دارد. همچنین یک درگاه USB-C با پشتیبانی از Thunderbolt 4، خروجی تصویر DisplayPort و قابلیت USB Power Delivery در نظر گرفته شده است.

سایر اتصالات دستگاه عبارت‌اند از:

  • خروجی HDMI 2.1 برای اتصال نمایشگر خارجی
  • درگاه شبکه RJ-45 برای اتصال اینترنت کابلی
  • جک ترکیبی ۳٫۵ میلی‌متری صدا
  • کارت‌خوان microSD

وجود Thunderbolt 4 برای اتصال تجهیزات جانبی سازگار، حافظه‌های خارجی سریع و برخی نمایشگرها یک مزیت محسوب می‌شود.

نمای سمت راست Acer Nitro V16 و درگاه‌های ارتباطی
نمای سمت راست Acer Nitro V16 و درگاه‌های ارتباطی

بااین‌حال، انتخاب کارت‌خوان microSD کمی عجیب به نظر می‌رسد. در لپ‌تاپی ۱۶ اینچی با چنین ابعادی، استفاده از کارت‌خوان SD فول‌سایز می‌توانست انتخاب کاربردی‌تری باشد؛ به‌خصوص برای عکاسان و تولیدکنندگان محتوا که معمولاً از کارت‌های حافظه SD استفاده می‌کنند.

نمای پشت Acer Nitro V16 و درگاه‌های ارتباطی
نمای پشت Acer Nitro V16 و درگاه‌های ارتباطی

وزن و قابلیت حمل

وزن Acer Nitro V16 حدود ۲٫۴ کیلوگرم است؛ بنابراین با محصول سبکی روبه‌رو نیستیم.

این وزن برای یک لپ‌تاپ گیمینگ ۱۶ اینچی غیرعادی نیست، اما کاربرانی که روزانه دستگاه خود را بین خانه، دانشگاه یا محل کار جابه‌جا می‌کنند، احتمالاً وزن آن را احساس خواهند کرد.

وزن و آداپتور برق ۱۳۵ واتی لپ‌تاپ Acer Nitro V16
وزن و آداپتور برق ۱۳۵ واتی لپ‌تاپ Acer Nitro V16

در مجموع، کیفیت طراحی، تجربه مناسب کیبورد، ترک‌پد بزرگ و تنوع پورت‌ها باعث شدند به این بخش امتیاز ۸ از ۱۰ بدهیم؛ هرچند استفاده از کارت‌خوان SD فول‌سایز می‌توانست نتیجه را بهتر کند.

بررسی نمایشگر Acer Nitro V16؛ مناسب بازی و تولید محتوا

امتیاز بینوشا: ۸ از ۱۰

ایسر در این مدل از یک نمایشگر ۱۶ اینچی IPS با وضوح ۱۹۲۰ در ۱۲۰۰ پیکسل استفاده کرده است. این پنل دارای نسبت تصویر ۱۶ به ۱۰ و نرخ نوسازی ۱۸۰ هرتز است.

نسبت تصویر ۱۶ به ۱۰ فضای عمودی بیشتری نسبت به نمایشگرهای متداول ۱۶ به ۹ ارائه می‌دهد. این ویژگی هنگام وب‌گردی، مطالعه اسناد، کار با نرم‌افزارهای تخصصی و به‌خصوص تدوین ویدیو کاربردی است؛ زیرا فضای بیشتری برای نمایش ابزارها و محتوای نرم‌افزار در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

نمایشگر ۱۶ اینچی IPS لپ‌تاپ Acer Nitro V16
نمایشگر ۱۶ اینچی IPS لپ‌تاپ Acer Nitro V16

نرخ نوسازی ۱۸۰ هرتز

نرخ نوسازی ۱۸۰ هرتزی یکی از ویژگی‌های مهم نمایشگر این دستگاه است.

نمایشگرهای سریع‌تر، در صورت تولید فریم کافی توسط سخت‌افزار، می‌توانند حرکات را روان‌تر نمایش دهند. این موضوع به‌ویژه در بازی‌های رقابتی و عناوین سریع اهمیت دارد.

تجربه کلی ما از روان بودن تصویر رضایت‌بخش بود و نمایشگر در این بخش عملکرد مناسبی ارائه داد.

روشنایی ۴۰۰ نیت و پوشش رنگ ۱۰۰ درصد sRGB

روشنایی اسمی این نمایشگر ۴۰۰ نیت اعلام شده که برای یک لپ‌تاپ گیمینگ در این محدوده قیمتی مناسب است.

همچنین ایسر پوشش ۱۰۰ درصدی فضای رنگ sRGB را برای این کانفیگ اعلام کرده است.

نمایشگر ۱۸۰ هرتزی لپ‌تاپ گیمینگ Acer Nitro V16
نمایشگر ۱۸۰ هرتزی لپ‌تاپ گیمینگ Acer Nitro V16

این ویژگی باعث می‌شود نمایشگر علاوه بر بازی، برای کارهایی مانند ویرایش عکس، تدوین ویدیو و پروژه‌های گرافیکی مبتنی بر فضای رنگ sRGB نیز گزینه مناسبی باشد.

البته پوشش کامل یک فضای رنگی به‌تنهایی به معنای دقت رنگ بی‌نقص نیست. برای پروژه‌های حرفه‌ای که صحت رنگ اهمیت بالایی دارد، اندازه‌گیری خطای رنگ و کالیبراسیون نمایشگر همچنان ضروری است.

آیا رزولوشن FHD+ کافی است؟

مهم‌ترین انتقاد ما به نمایشگر Acer Nitro V16، وضوح تصویر آن است.

رزولوشن WUXGA برای بازی و استفاده روزمره کافی است، اما باتوجه‌به ابعاد ۱۶ اینچی نمایشگر و قدرت سخت‌افزاری دستگاه، استفاده از یک پنل با وضوح ۲۵۶۰ در ۱۶۰۰ پیکسل می‌توانست تجربه بهتری ایجاد کند.

بااین‌حال، رزولوشن فعلی فشار کمتری نسبت به وضوح‌های بالاتر روی کارت گرافیک وارد می‌کند و در برخی بازی‌ها رسیدن به نرخ فریم بالاتر را آسان‌تر می‌سازد.

در مجموع، نمایشگر Nitro V16 با نرخ نوسازی ۱۸۰ هرتز، نسبت تصویر ۱۶ به ۱۰ و پوشش رنگ مناسب، یکی از بخش‌های رضایت‌بخش دستگاه است.

نمایشگر WUXGA با نسبت تصویر ۱۶ به ۱۰ در ایسر Nitro V16
نمایشگر WUXGA با نسبت تصویر ۱۶ به ۱۰ در ایسر Nitro V16

امتیاز نمایشگر: ۸ از ۱۰.

قدرت پردازشی Acer Nitro V16؛ ترکیب Core 9 270H و RTX 5070

امتیاز بینوشا: ۷ از ۱۰

مهم‌ترین بخش بررسی Acer Nitro V16، عملکرد سخت‌افزاری آن است؛ بخشی که در کنار نتایج مناسب بنچمارک‌ها، محدودیت مهمی را نیز آشکار کرد.

پردازنده Intel Core 9 270H چقدر قدرتمند است؟

پردازنده Intel Core 9 270H به ۱۴ هسته پردازشی شامل ۶ هسته قدرتمند و ۸ هسته کم‌مصرف مجهز است و مجموعاً ۲۰ رشته پردازشی در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

فرکانس توربوی این پردازنده به ۵٫۸ گیگاهرتز می‌رسد و از ۲۴ مگابایت حافظه کش سطح سوم بهره می‌برد.

نکته مهم این است که Core 9 270H برخلاف نام‌گذاری جدید خود، بر پایه معماری Raptor Lake ساخته شده است.

لپ‌تاپ گیمینگ Acer Nitro V16 با گرافیک RTX 5070 و پردازنده Core 9 270
لپ‌تاپ گیمینگ Acer Nitro V16 با گرافیک RTX 5070 و پردازنده Core 9 270

از نظر ترکیب هسته‌ها و معماری، این پردازنده شباهت زیادی به Core i9-13900H دارد؛ بنابراین با یک معماری کاملاً جدید مواجه نیستیم.

با وجود این، قدیمی‌تر بودن معماری به معنای عملکرد ضعیف نیست. Core 9 270H همچنان توانایی مناسبی برای اجرای نرم‌افزارهای سنگین، پردازش‌های چندرشته‌ای و بازی دارد.

کارت گرافیک RTX 5070 با حافظه ۸ گیگابایتی

این کانفیگ از کارت گرافیک NVIDIA GeForce RTX 5070 Laptop GPU با ۸ گیگابایت حافظه GDDR7 استفاده می‌کند.

این گرافیک بر پایه معماری Blackwell انویدیا ساخته شده و از قابلیت‌هایی مانند رهگیری پرتو و فناوری‌های DLSS پشتیبانی می‌کند.

توان اعلام‌شده برای پیکربندی مورد بررسی حدود ۸۵ وات است. بااین‌حال، هنگام انجام آزمایش‌ها، مقادیر لحظه‌ای نزدیک به ۱۱۰ وات نیز در داده‌های مانیتورینگ مشاهده کردیم.

نتایج بنچمارک کارت گرافیک RTX 5070 لپ‌تاپ Acer Nitro V16
نتایج بنچمارک کارت گرافیک RTX 5070 لپ‌تاپ Acer Nitro V16

این اعداد لزوماً نشان‌دهنده توان پایدار ۱۱۰ واتی کارت گرافیک نیستند و برای تعیین توان واقعی قابل حفظ در طول زمان، باید نوع سنسور و مدت ثبت مقدار نیز بررسی شود.

نکته مهم در لپ‌تاپ‌های گیمینگ این است که دو دستگاه با کارت گرافیک هم‌نام، به دلیل تفاوت در محدودیت توان و سیستم خنک‌کننده، ممکن است عملکرد یکسانی نداشته باشند.

Geekbench 7 — هرچه بیشتر، بهتر

نتایج بنچمارک Geekbench 7
دستگاه تک هسته‌ای چند هسته‌ای
Acer Nitro V 16 Core 9 270H 5070 95W 32GB 5600 1TB 2164 14699
Asus ROG Zephyrus GA605KP R7 350 5070 115W 32GB 7500 2TB 2764 13011
Asus TUF F16 FX608JMR i7 14650HX 32GB 5600 5060 115W 1TB 2657 15861
HP Victus Gaming 13620H 5060 80W 16 5200 1TB 2521 11471
Lenovo Legion 5 R7 260 5060 115W 16GB 5600 512GB 2503 9891
Lenovo LOQ 83JE 13700HX 32GB 4800 5060 100W 1TB 2612 14971

رم ۳۲ گیگابایتی و حافظه SSD

Acer Nitro V16 در کانفیگ بررسی‌شده به ۳۲ گیگابایت حافظه DDR5 با سرعت اسمی ۵۶۰۰ MT/s مجهز است.

این مقدار رم برای اجرای بازی‌های جدید، انجام هم‌زمان چند فعالیت، ویرایش ویدیو و کار با نرم‌افزارهای حرفه‌ای مناسب است.

از مزایای مهم دستگاه، استفاده از ماژول‌های رم قابل تعویض است. بنابراین برخلاف لپ‌تاپ‌هایی که رم لحیم‌شده دارند، امکان تعویض ماژول‌های حافظه وجود دارد.

حافظه داخلی نیز یک SSD یک ترابایتی NVMe است که فضای مناسبی برای نصب سیستم‌عامل، نرم‌افزارها و تعدادی از بازی‌های حجیم فراهم می‌کند.

پردازنده و گرافیک در لپ‌تاپ Acer Nitro V16
پردازنده و گرافیک در لپ‌تاپ Acer Nitro V16

نتایج بنچمارک Acer Nitro V16 در تست‌های بینوشا

برای ارزیابی عملکرد پردازنده و کارت گرافیک، این لپ‌تاپ را با مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای بنچمارک و پروژه‌های واقعی تولید محتوا آزمایش کردیم.

نتایج ثبت‌شده در سیستم بنچمارک بینوشا به شرح زیر است.

بنچمارک‌ها
عملکرد پردازنده
Geekbench 7 2164 14699
Cinebench 2024 123 979
Cinebench 2026 507 4254
عملکرد گرافیکی
3DMark Time Spy 13060
3DMark Steel Nomad 2925
Cinebench 2026 GPU 50094
عملکرد رندرگیری
Blender 4173.18
Adobe Premiere (زمان رندر) 3:37
Adobe After Effects (زمان رندر) 5:00

بنچمارک‌های پردازنده و گرافیک

نتایج فوق نشان می‌دهند که دستگاه در تست‌های پردازشی ثبت‌شده عملکرد مناسبی داشته است.

بااین‌حال، اعداد بنچمارک زمانی بیشترین ارزش مقایسه‌ای را دارند که با نتایج دستگاه‌های دیگر در نسخه یکسان نرم‌افزار و تحت شرایط آزمایش مشابه مقایسه شوند.

تست تدوین و رندرینگ

علاوه بر بنچمارک‌های پردازنده، عملکرد دستگاه را در پروژه‌های تولید محتوای بینوشا نیز بررسی کردیم.

در تست Adobe Premiere Pro، لپ‌تاپ توانست پروژه استاندارد بینوشا را در مدت ۳ دقیقه و ۳۷ ثانیه خروجی بگیرد.

زمان ثبت‌شده برای پروژه Adobe After Effects نیز ۵ دقیقه بود.

این نتایج نشان می‌دهند که Acer Nitro V16 برای انجام پروژه‌های تدوین و تولید محتوا توانایی قابل قبولی دارد و می‌تواند یکی از گزینه‌های مورد توجه تدوینگران باشد.

البته نتایج خروجی گرفتن ویدیو به عوامل متعددی مانند نوع پروژه، کدک، افکت‌های استفاده‌شده و تنظیمات رندر وابسته‌اند. بنابراین زمان‌های ثبت‌شده، مخصوص پروژه‌های آزمایشی بینوشا هستند.

تست پردازنده در لپ‌تاپ Acer Nitro V16
تست پردازنده در لپ‌تاپ Acer Nitro V16

مشکل مهم شارژر ۱۳۵ واتی؛ نقطه ضعف اصلی Nitro V16

با وجود نتایج قابل قبول در بنچمارک‌ها، مهم‌ترین مشکل دستگاه هنگام اجرای پردازش‌های سنگین و طولانی‌مدت مشخص شد.

ایسر برای این کانفیگ از یک آداپتور ۱۳۵ واتی استفاده کرده است.

پردازنده Core 9 270H و گرافیک RTX 5070 هر دو می‌توانند هنگام اجرای هم‌زمان بارهای سنگین، انرژی قابل‌توجهی مصرف کنند. این مصرف، در کنار سایر قطعات دستگاه، فشار زیادی بر سیستم تأمین انرژی وارد می‌کند.

آداپتور برق ۱۳۵ واتی لپ‌تاپ Acer Nitro V16
آداپتور برق ۱۳۵ واتی لپ‌تاپ Acer Nitro V16

کاهش شارژ باتری هنگام اتصال به برق

در آزمایش‌های بینوشا مشاهده کردیم که هنگام اجرای بعضی پردازش‌های سنگین، درصد شارژ باتری حتی با وجود اتصال لپ‌تاپ به آداپتور کاهش پیدا می‌کند.

این پدیده با عنوان Battery Drain under AC Power شناخته می‌شود.

در چنین شرایطی، ممکن است دستگاه برای تأمین انرژی موردنیاز خود علاوه بر توان دریافتی از آداپتور، از باتری نیز استفاده کند.

به بیان ساده‌تر، اتصال به برق لزوماً مانع کاهش شارژ باتری در تمام شرایط پردازشی نمی‌شود.

البته این رفتار باید در چارچوب سیاست مدیریت انرژی دستگاه بررسی شود و مشاهده کاهش شارژ به‌تنهایی نشان‌دهنده خرابی شارژر یا باتری نیست.

افت عملکرد در پردازش‌های طولانی

علاوه بر کاهش شارژ باتری، در برخی آزمایش‌های طولانی‌مدت افت عملکرد نیز مشاهده شد.

این مسئله به‌خصوص برای کاربرانی اهمیت دارد که قصد دارند بازی‌های سنگین را برای مدت طولانی اجرا کنند یا از دستگاه برای رندرینگ ممتد استفاده کنند.

افت عملکرد می‌تواند از محدودیت توان، دمای قطعات یا سیاست مدیریت انرژی سیستم ناشی شود و برای تعیین سهم هر عامل، اندازه‌گیری هم‌زمان توان مصرفی، دما و فرکانس پردازنده و گرافیک ضروری است.

بااین‌حال، ترکیب کاهش شارژ باتری هنگام اتصال به برق و افت عملکرد تحت بار ممتد، یکی از مهم‌ترین ضعف‌هایی بود که در بررسی این لپ‌تاپ تجربه کردیم.

کیبورد فول‌سایز Acer Nitro V16 همراه با بخش اعداد
کیبورد فول‌سایز Acer Nitro V16 همراه با بخش اعداد

ایسر می‌توانست با طراحی بهتر سیستم تأمین انرژی و انتخاب آداپتوری متناسب با نیازهای سخت‌افزار، تجربه مطمئن‌تری ایجاد کند.

به همین دلیل، با وجود قدرت پردازشی مناسب، امتیاز عملکرد Acer Nitro V16 در بررسی بینوشا ۷ از ۱۰ است.

عملکرد Acer Nitro V16 برای بازی و تدوین ویدیو

آیا Nitro V16 برای گیمینگ مناسب است؟

وجود کارت گرافیک RTX 5070، نمایشگر ۱۸۰ هرتزی و پردازنده Core 9 270H باعث شده این لپ‌تاپ از نظر سخت‌افزاری گزینه مناسبی برای اجرای بسیاری از بازی‌های جدید باشد.

همچنین استفاده از وضوح ۱۹۲۰ در ۱۲۰۰ پیکسل نسبت به نمایشگرهای با رزولوشن بالاتر، فشار پردازشی کمتری روی کارت گرافیک وارد می‌کند.

بااین‌حال، دستیابی به نرخ فریم مناسب در بازی‌های مختلف به تنظیمات گرافیکی، استفاده از فناوری‌های افزایش نرخ فریم و میزان توان قابل استفاده کارت گرافیک وابسته است.

محدودیت مشاهده‌شده در تأمین انرژی دستگاه نیز موضوع مهمی است که کاربران علاقه‌مند به بازی‌های طولانی باید در نظر بگیرند.

آیا Acer Nitro V16 برای تدوین ویدیو مناسب است؟

براساس آزمایش‌های بینوشا، این دستگاه برای تدوین ویدیو و اجرای نرم‌افزارهایی مانند Premiere Pro و After Effects انتخاب قابل قبولی است.

پردازنده ۱۴ هسته‌ای، رم ۳۲ گیگابایتی، کارت گرافیک مجزا و SSD یک ترابایتی ترکیب مناسبی برای کارهای تولید محتوا فراهم می‌کنند.

نمایشگر با پوشش رنگ ۱۰۰ درصد sRGB نیز یکی از مزایای دستگاه برای تدوین و فعالیت‌های گرافیکی است.

لپ‌تاپ Acer Nitro V16 مدل ANV16-72
لپ‌تاپ Acer Nitro V16 مدل ANV16-72

بااین‌حال، افرادی که به‌صورت حرفه‌ای پروژه‌های رندر بسیار طولانی انجام می‌دهند، بهتر است محدودیت عملکرد پایدار و مدیریت انرژی دستگاه را در تصمیم خرید خود لحاظ کنند.

کیفیت اسپیکر و وب‌کم

اسپیکرهای Acer Nitro V16 در بررسی ما عملکرد قابل قبولی داشتند.

کیفیت صدا برای تماشای فیلم، گوش دادن به موسیقی، تماس تصویری و استفاده روزمره مناسب است. البته نباید انتظار کیفیت صدای محصولات مالتی‌مدیای رده‌بالا را داشت.

در بخش وب‌کم، وضعیت معمولی‌تر است.

نمای زیر لپ‌تاپ Acer Nitro V16 با لوگوی نیترو
نمای زیر لپ‌تاپ Acer Nitro V16 با لوگوی نیترو

دستگاه مورد بررسی از وب‌کم ۷۲۰p استفاده می‌کند که برای تماس‌های تصویری ساده و جلسات آنلاین کفایت می‌کند، اما از نظر وضوح و جزئیات تصویر، مزیت قابل‌توجهی نسبت به نمونه‌های بهتر بازار ندارد.

اگر کیفیت تصویر در جلسات آنلاین یا تولید محتوا اهمیت زیادی دارد، استفاده از وب‌کم خارجی می‌تواند گزینه مناسب‌تری باشد.

باتری ۷۶ وات‌ساعتی؛ عملکردی نه‌چندان رضایت‌بخش

ایسر برای Nitro V16 از یک باتری ۷۶ وات‌ساعتی استفاده کرده است.

ظرفیت باتری روی کاغذ مناسب به نظر می‌رسد، اما شارژدهی نهایی به مصرف پردازنده، کارت گرافیک، نمایشگر و تنظیمات مدیریت انرژی وابسته است.

پردازنده Core 9 270H بر پایه معماری Raptor Lake ساخته شده و در مقایسه با برخی پردازنده‌های جدیدتر که با تمرکز بیشتری بر بهره‌وری انرژی طراحی شده‌اند، از نظر فناوری ساخت و معماری قدیمی‌تر است.

در تجربه ما، شارژدهی Nitro V16 چندان رضایت‌بخش نبود و ظرفیت ۷۶ وات‌ساعتی باتری نتوانست این نقطه ضعف را کاملاً جبران کند.

نمای از بالا Acer Nitro V16 با لوگوی نیترو
نمای از بالا Acer Nitro V16 با لوگوی نیترو

البته باتوجه‌به ماهیت گیمینگ دستگاه، برای اجرای بازی‌ها و پردازش‌های سنگین بهتر است از آداپتور اصلی استفاده شود.

نکته منفی مهم‌تر، همان کاهش شارژ باتری هنگام اتصال به برق در برخی شرایط پردازشی سنگین است که پیش‌تر به آن اشاره کردیم.

 

ارزش خرید Acer Nitro V16 در مقایسه با رقبا

ارزش خرید این لپ‌تاپ تا حد زیادی به قیمت آن در مقایسه با مدل‌های هم‌رده بستگی دارد.

در زمان بررسی بینوشا، اختلاف قیمت قابل‌توجهی میان Nitro V16 و برخی گزینه‌های مورد مقایسه از برندهای ایسوس و لنوو وجود داشت.

طبق قیمت‌های ثبت‌شده هنگام تهیه این بررسی، اختلاف قیمت دستگاه با گزینه مورد مقایسه ایسوس حدود ۱۰۰ میلیون تومان و با گزینه لنوو حدود ۳۰ میلیون تومان بود.

البته این اختلاف قیمت‌ها متغیرند و به مدل دقیق، مشخصات سخت‌افزاری، موجودی و شرایط بازار بستگی دارند. بنابراین پیش از خرید باید قیمت به‌روز و کانفیگ دقیق محصولات را مقایسه کرد.

از نظر ما، طراحی مناسب، نمایشگر خوب، عملکرد قابل قبول در تولید محتوا و رم ۳۲ گیگابایتی، ارزش خرید Nitro V16 را افزایش می‌دهند.

در مقابل، محدودیت تأمین انرژی و افت عملکرد مشاهده‌شده در استفاده سنگین، مهم‌ترین دلایلی هستند که ممکن است برخی کاربران را به پرداخت هزینه بیشتر برای گزینه‌های دیگر ترغیب کنند.

لولای لپ‌تاپ Acer Nitro V16 مدل ANV16-72
لولای لپ‌تاپ Acer Nitro V16 مدل ANV16-72

جمع‌بندی نهایی؛ آیا Acer Nitro V16 ارزش خرید دارد؟

امتیاز نهایی بینوشا: ۸ از ۱۰

Acer Nitro V16 ANV16-72-933F یکی از لپ‌تاپ‌های گیمینگ قابل‌توجهی است که در بینوشا بررسی کرده‌ایم.

طراحی جذاب، کیبورد مناسب، ترک‌پد بزرگ، درگاه‌های ارتباطی متنوع، نمایشگر ۱۸۰ هرتزی و ترکیب پردازنده Core 9 270H با کارت گرافیک RTX 5070 از نقاط قوت این دستگاه محسوب می‌شوند.

عملکرد لپ‌تاپ در بنچمارک‌ها و پروژه‌های تولید محتوا نیز مناسب بود و نشان داد که می‌توان علاوه بر بازی، برای تدوین ویدیو و اجرای نرم‌افزارهای پردازشی روی آن حساب کرد.

اما نمی‌توان از مشکل سیستم تأمین انرژی آن چشم‌پوشی کرد. آداپتور ۱۳۵ واتی و کاهش شارژ باتری در برخی بارهای سنگین، در کنار افت عملکرد مشاهده‌شده هنگام استفاده طولانی‌مدت، تجربه کاربری را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

بااین‌حال، باتوجه‌به امکانات و اختلاف قیمت با بعضی از رقبا، ارزش خرید Nitro V16 همچنان بالاست.

پشت لپ‌تاپ Acer Nitro V16 مدل ANV16-72
پشت لپ‌تاپ Acer Nitro V16 مدل ANV16-72

در نهایت، خرید Acer Nitro V16 را با امتیاز ۸ از ۱۰ پیشنهاد می‌کنیم؛ به‌ویژه برای کاربرانی که به‌دنبال یک لپ‌تاپ گیمینگ قدرتمند با قیمت رقابتی هستند.

اگر اولویت شما اجرای طولانی‌مدت پردازش‌های سنگین با عملکرد کاملاً پایدار است، بهتر است پیش از خرید، این محدودیت را با گزینه‌های دیگر مقایسه کنید.

پرسش‌های متداول درباره Acer Nitro V16

آیا Acer Nitro V16 برای بازی مناسب است؟

بله. این لپ‌تاپ با پردازنده Core 9 270H، گرافیک RTX 5070 و نمایشگر ۱۸۰ هرتزی برای اجرای بازی‌های جدید مناسب است. البته نرخ فریم واقعی به نوع بازی، تنظیمات گرافیکی و توان مصرفی GPU بستگی دارد.

آیا رم Acer Nitro V16 قابل ارتقا است؟

رم این دستگاه لحیم‌شده نیست و از ماژول‌های قابل تعویض استفاده می‌کند. کانفیگ بررسی‌شده دارای ۳۲ گیگابایت رم DDR5 است. حداکثر ظرفیت قابل پشتیبانی باید برای مدل و نسخه BIOS دستگاه تأیید شود.

آیا Acer Nitro V16 برای تدوین ویدیو مناسب است؟

بله. این لپ‌تاپ در تست Premiere Pro بینوشا پروژه استاندارد را در ۳ دقیقه و ۳۷ ثانیه خروجی گرفت. رم ۳۲ گیگابایتی و گرافیک RTX 5070 نیز برای بسیاری از پروژه‌های تدوین مناسب هستند.

مهم‌ترین ضعف Acer Nitro V16 چیست؟

مهم‌ترین مشکل مشاهده‌شده در بررسی بینوشا، کاهش شارژ باتری هنگام اتصال به برق در بعضی پردازش‌های سنگین و افت عملکرد در استفاده طولانی‌مدت بود.

آیا نمایشگر Acer Nitro V16 برای کار گرافیکی مناسب است؟

پوشش رنگ اعلام‌شده ۱۰۰ درصد sRGB و نسبت تصویر ۱۶ به ۱۰، آن را برای بسیاری از فعالیت‌های گرافیکی و تدوین مناسب می‌کند. بااین‌حال، برای کار حرفه‌ای رنگ به کالیبراسیون و بررسی دقت واقعی پنل نیاز است.

امتیاز نهایی Acer Nitro V16 در بینوشا چقدر است؟

این لپ‌تاپ در بررسی بینوشا امتیاز نهایی ۸ از ۱۰ را دریافت کرد. امتیاز طراحی و بدنه ۸، نمایشگر ۸ و عملکرد پردازشی ۷ از ۱۰ بود.

مشخصات فنی
طراحی و فیزیک
رنگ‌بندی مشکی (Obsidian Black)
وزن 2.4 کیلوگرم
ابعاد 36 x 27.45 x 1.61-2.45 cm
جنس بدنه پلاستیک
ویژگی‌های بدنه بدنه مشکی Obsidian Black، سیستم خنک‌کننده دو فن، کلید NitroSense، وزن حدود ۲.۴ کیلوگرم
پردازنده
برند پردازنده Intel
تعداد هسته 14 Core (6P + 8E), 20 Threads
فرکانس Up to 5.8GHz
معماری Raptor Lake-H Refresh
پردازنده مرکزی Intel Core 9 270H, 24MB L3 Cache, 45W Processor Base Power
پردازنده گرافیکی
برند گرافیک NVIDIA
حافظه اختصاصی (VRAM) 8GB GDDR7
توان مصرفی 85W (published configuration; higher transient readings observed during testing)
پردازنده‌ گرافیکی NVIDIA GeForce RTX 5070 Laptop GPU, Blackwell, GDDR7
حافظه رم (RAM)
ظرفیت و نوع رم 32GB DDR5 5600MHz (2x16GB)
قابلیت ارتقا 2x SO-DIMM (replaceable; maximum supported capacity requires verification)
کیبورد
اندازه کیبورد فول‌سایز با نام‌پد
نور پس‌زمینه دارد (Amber)
نوع کیبورد Backlit Full-size Keyboard
صفحه نمایش
نرخ تازه‌سازی 180Hz
روشنایی (نیت) 400nits (advertised)
پوشش رنگی 100% sRGB (advertised)
نوع پنل IPS 1920x1200 (WUXGA, 16:10, Anti-Glare)
حافظه
ظرفیت حافظه داخلی 1TB PCIe NVMe SSD
نوع حافظه داخلی PCIe NVMe SSD (1TB; M.2, second slot reported for ANV16-72 series)
باتری
ظرفیت باتری 76Wh
توان آداپتور شارژ 135W
نوع باتری لیتیوم یون
پورت‌ها و ارتباطات
اتصال بی‌سیم Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth
پورت‌ها 1x Thunderbolt 4 USB-C (DisplayPort/Power Delivery), 2x USB-A 3.2 Gen 2, 1x USB-A 3.2 Gen 1, 1x HDMI 2.1, 1x RJ45 Gigabit LAN, 1x microSD Card Reader, 1x 3.5mm Audio Combo Jack
سایر مشخصات
سیستم عامل Windows 11 Home

نظرات شما

برای ثبت نظر باید وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود / ثبت‌نام
هنوز نظری ثبت نشده است. اولین نفری باشید که نظر می‌دهد!